Internetin Gerçek Hayata Etkisi

Facebook, Plaxo, Linkedin, Xing gibi birçok sosyal ağ ve benzeri platformlarda kişisel bilgilerimi paylaşıyorum. Doğum tarihim de bu paylaştığım bilgilerden biri. Önceki senelerden farklı olarak bu sene bir ölçümleme yapabilmek için doğum günüme 3 gün kala, üye olduğum sosyal ağlardan doğum tarihimin görünürlüğünü kapattım. Bu da sosyal ağ üzerinde bağlı olduğum arkadaşlarımın, otomatik olarak uyarılmasını engelliyordu :)

Geçen sene Facebook wall'ım doğum günü kutlamaları ile doluydu, Linkedin'de kontakta olduğum kişilerden mesajlar geliyordu, Plaxo'nun arkadaşlarıma yaptığı uyarılar sayesinde de kutlama e-postaları geliyordu. Peki ya bu sene? Sonuçları açıklayayım :) Facebook'ta 1-2 kutlama mesajı, Linkedin'den mesaj yok ve 3 adet e-posta.

Xing niye burada yer almıyor derseniz, oradan doğum tarihi bilgisini kaldırmayı unutmuşum :) Xing'de 10'a yakın kutlama mesajı alırken ayrıca Müge Cerman'a yakalanmışız. Friendfeed'de açtığı başlıkta da şöyle yazıyordu "20 kasım sevgili MK' nın doğum günü Facebook'tan tarihi kaldırınca kurtulurum sanmış ama Xing sağolsun hatırlattı :)". Bu başlığın altına da 100'e yakın kutlama mesajı geldi. En yakın arkadaşlarım bile artık arkadaş yönetimlerini internetten yapar hale gelmişler :)

Sosyal Ağlar
İşte bu, bizim internete ne kadar bağlı yaşadığımızı ve internetin gerçek hayatımızı nasıl doğrudan etkilediğini gösteren küçük bir örnek. Artık 35 yaş altı grubuna dahil kimse "şu konsere gidecek misin?" diye sormuyor, sen Facebook'tan konsere gideceğini işaretlediğin anda arkadaşın görüp o da "katılıyorum" diyebiliyor. Hayatımızı internetten yönetiyoruz ve bunun için doğru araçları kullanmak bize müthiş bir zaman kazandırabiliyor.

Kutlamaların azlığını da tamamen buna bağlamayalım, geçen seneye oranla daha az sevilen bir insan da olmuş olabilirim :))

3 yorum:

Simto Alev dedi ki...

Bu olay cep telefonları ve takvimleriyle başladı aslında. Her tarihi kaydedip, hatırlamayı unuttuk. Telefon öttü mü tamamdır..

Vadi Efe dedi ki...

yüz yüze kutlayınca "doğum günü de neymiş" diyorsun ama :)

Nursel Dokuzlar dedi ki...

Geçmiş doğum günün kutlu olsun Metin ;)