Süper Fikirler ve Katilleri

Burak Hoca'nın faili belli kıyağı ile Guy Kawasaki'nin "Girişimcinin El Kitabı"nı 1 haftalığına, okuyup başka bir girişimciye vermek üzere aldım. Daha kitabın başlarında Kawasaki'nin, iş fikirlerinizi öncelikle kadınlara sormanız gerektiği üzerine bir tezi vardı. Çünkü erkekler, kadınlara oranla daha çok fikir öldürüyorlarmış. Buna ben de kısmen katılıyorum. Bence iş fikrinizi, cinsiyet ayrımından öte hangi donanımlara ve vizyona sahip birine açtığınız daha önemli.

Bir fikri hayata geçirmeden önce kendinizi kandırmamanız gerekiyor. Fikrinizi öldürmek isteyen birçok kişi olacaktır. Zaman zaman bu fikir katillerinden biri de benim. Benimle paylaşılan iş fikirlerinin birçoğunu kendimce öldürdüğüm oldu, tabii ki sebeplerim ve örneklerim vardı. Aslında birçok iş fikrine direkt olarak önyargılı davrandığımı söyleyebilirim. Çünkü fikir sahibinin neleri düşünüp hesap ettiğini, neleri araştırdığını öğrenmek istiyorum. Ben öldürücü oldukça, karşımdaki kişi fikrine ne kadar sahip çıkabiliyor, gerçekten bu konuda ne kadar bilgili ve istekli görmek istiyorum.

Seth Godin'in de dediği gibi "Yeni büyük fikriniz konusunda sizi bağırlarına basıp desteklemeyen insanları lanetlemeden önce onlara teşekkür edin. Unutmayın ki, onlar olmasaydı, sıradan bir insan olurdunuz".

4 yorum:

Unknown dedi ki...

Aslında sorunun yanıtı yılların eskitemediği bir kitapta yazıyor. "Erkekler Mars'dan, kadınlar Venüs'den..."

Erkekler, bir porje kendilerine danışıldığında, "akıl vermek" zorunda hissederler. Riskleri göstermek ve kaçınmayı öğütlemek, en sağlam yoldur. En iyi demiyorum, "en sağlam" diyorum. Mantık da zaten, en sağlam yolu önerir.

Oysa kadınlar, senin ne istediğini, çabanı, azmini, vb. düşünür ve ona göre yanıtlarlar. Aynı önermeyi yapan 10 insanın onuna da ayrı yanıt verebilirler (ki belki doğrusu da budur)

Bu nedenle, erkekler öldürür, kadınlar süründürür...

berkgun dedi ki...

Guy Kawasaki'nin şu ana kadar çok çarpıcı bir fikirle geldiğini görmemiş biri olarak en çarpıcı fikrininde yanlış olduğunu görmek sinir bozucu.

Google araması ile bulunacak herşeyi satan Kawasaki ağabeyin bu fikrinin neresinden tutulur bilmiyorum.

Asıl soru şışu olmalı: İnsanların sizi pohpohlamasını ve gerçekçiliği sınanmam bir işe yatırım yapmayı, zaman harcamayı mı istersiniz? yoksa İnsanların fikrinizi sınamasını ve kolektif bir akıl birlikteliği sonunda oluşan fikre yatırım yapmayı mı?

Çok zor bir soru olmasa gerek.

Natali Yeşibahar dedi ki...

Çok sevdiğim iki sözü bu yazı devamında paylaşmak istiyorum:
Yeniliklerin tartışılması kaçınılmazdır. ( Eva le Galienne)
Meslektaşlarınız, yaptıklarınızı anlamıyorsa; doğru yoldasınız.
Bu bağlamda yeni projelerin farklı bakış açısına ship ve projeyi sahiplenen kişilerle başarılı olacağına inanıyorum

Burak dedi ki...

Yuh en son yazı Mayıs'ta yazılmış :D