Sanal Alışveriş Deneyimi

Market alışverişi öncesi yaptığımız klasik listeler vardır, genelikle kadınlar bu işin üstadıdır. Uzunca bir ihtiyaç listesi çıkarıp biz erkeklerin eline tutuştururlar. İnternet üzerinden de çeşitli yerlerden alışveriş yapabiliyoruz ama bu satın alma süreçlerinin ve sepet modelinin hayatımızı kolaylaştırdığını düşünmüyorum. Şimdiki modelleri biliyorsunuz, kategorizasyon ile ilerliyor. Aşağıda nasıl olmasını istediğimle ilgili küçük bir modeli paylaşmak istiyorum.

İnternetten sanal markete girdim. Sadece tek bir arama kutucuğu var ve buraya "yumurta" yazdığımda hemen kutucuğun sağında fiyatları ile birlikte yumurta çeşitleri alt alta sıralansa "Keskinoğlu 12'li 10TL, Köy Yumurtası 6'lı 4.5 TL vb." Keskinoğlu'nu fare ile seçsem hemen ardına "kaç adet" istediğimi soran bir kutucuğa "1" yazıp devam etsem ve hüp diye sepetime atıverse, yumurta yazan kutucuğu temizleyip işaretçim buraya odaklansa. Sırada ne var peynir, kutucuğa hemen yazsam aynı şekilde işlese benim için süper bir alışveriş deneyimi olurdu. Sonraki alışverişlerimde ise daha önceki seçimlerime göre belli ürün ve markaları üst sıralarda tutsa, kısa zamanda işlem yapmamı sağlasa tadından yenmez.

Ideshot'a ilk giren sanal market ile bu önerimi paylaşacağım ;) Sonuçta amaç hayatımızı kolaylaştırmak değil mi, böyle bir şeye siz ne kadar sıcak bakarsınız? Sizin daha farklı önerileriniz varsa onları da duymak isterim ;)

2 yorum:

Blogger dedi ki...

Kullanıcı dostu bir öneri olmuş, "dahiyane olan basiti bulmaktır" felsefesine uygun ama örnekleri keşke yumurta, peynir üzerinden vermeseydin Metin abi. Yani yumurta, peynir ve ekmeğin bir gün sanal markete düştüğünü görürsem durmam bu ellerde.. :o)

Metin Kahraman dedi ki...

Amaç basitlik ise en basitinden örnek vereyim istedim ;) Sadece büyük alışveriş marketleri değil, köşedeki bakkal bile bu sadeliği çok kolay uygulayabilir aslında :)