Ebültende Çıkış Linki Nerede Olmalı?

Son dönemde eposta kutum ebültenlerle dolup taşmakta. Bunların büyük bir çoğunluğunu "izin verdiğim" ebültenler oluşturuyor, bunları zevkle takip ediyorum. Diğerleri ise iznimi almaya gerek duymayan firmalar. Daha da sıkıntılı olan ise istemediğim ebültenlerin bir çoğunda "ebültenden çıkış" (opt-out, unsubscribe) linki yok! Oysa bu ebültenler gerek Outlook'um gerekse Gmail hesabımın spam filtresinden geçip doğrudan "gelen kutusu"na düşüyor.

Daha önce bu konuda birçok araştırma yapma ve bu alanda çalışma şansım olduğu için, farklı sektörlerde kişilerin davranış biçimleri ile ilgili birçok deneyim yaşadım. Bu yazıyı yazmadan önce küçük bir anket yaparak, bu soruyu (sorunu) friendfeed üzerinden de sordum. Biliyorum ki friendfeed'de işin iki tarafında da bulunan (ebülten gönderen, ebülten alan) insanlar var.

Gelen cevaplar aşağıdaki gibi yorumlanabilir.

  • Herkesin ortak görüşü; ebültenden çıkış linkinin mutlaka olması yönünde.
  • Çoğunluğa göre çıkış linki ebültenin en altında yer almalı.
  • Bir iki kişi ek olarak; çıkış linkinin üstte olmasının da problem olmayacağını dile getirdi.

Hem buradaki yorumlara hem de daha öncesinde raporladığım ebültenlere baktığımda, çıkış linkinin ebültenin altında yer alması, en doğru çözüm olarak görünüyor. Eğer izinli pazarlama dahilinde değil de spam yapıyorsanız, ilk ebülten gönderiminde çıkış linkini ebültenin en üstünde konumlandırabilirsiniz. Bununla; "report spam" butonuna daha az tıklanılmasını sağlayabilir ve dolayısıyla spam kategorisine girme ihtimalinizi düşürebilirsiniz. Tabiki spam, kesinlikle tercih ettiğimiz ve faydasını görebileceğiniz bir yöntem değil. Spam'in yapıcı olmaktan çok yıkıcı etkileri olabileceğini göz ardı etmeyiniz.

Ankete yorumları ile katkıda bulunan tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum, isimleri linkte yer aldığı için her birini buraya yazmıyorum :)

1 yorum:

barış dedi ki...

Vakti zamanında inbox'ıma düşen bir spamin sahibi firmaya mail atmıştım. Bana sormadan niye gönderiyorsunuz, bu hakkı nereden buluyorsunuz diye. "İstemiyorsanız silersiniz kardeşim" diye beni azarlamışlardı. Yavuz hırsız ev sahibini bastırırmış.