Kişiye Özel Eposta

Daha önce email marketing'in gücünü yazmıştım. Doğru kullanıldığı takdirde eposta halen çok önemli bir mecra.

Kişiselleştirme
Eğer sayılı bir dataya ilk defa gönderim yapacaksanız -ki bu özel bir davet olabilir- iyi bir kişiselleştirme yapmanız, gönderdiğiniz epostanın okunma ve geridönüş oranını arttıracak, ayrıca sizin bu konudaki bakış açınızı ve samimiyetinizi ortaya koyacaktır. Sadece "ad soyad" kısmını değiştirmek, kişiselleştirme değildir!

Doğru kullanmak
Özellikle son dönemde eposta ile gelen özel davetleri incelediğimde "ad soyad" bölümünü bile değiştirmeye ihtiyaç duymadıklarını görüyorum. Eğer gönderim yapılan kişilerin ilgisi çekilmek isteniyorsa buna dikkat edilmesi gerekmektedir. Sabit bir görsel ve metin hazırlayıp "Değerli Üyemiz, Sevgili Müşterimiz" diye başlayan eposta, inanın gelen diğer epostalardan farklı bir yere konmayacaktır. "Ad soyad"ın özelleştirilmesine ek olarak eposta metninde, kişinin "hangi özelliklerinden" dolayı davetli olduğunu belirtmek çok daha etkileyici olacaktır. "Özel davetli" diyorsanız, kişiye ilk olarak dokunduğunuz epostada "özel" olduğunu hissetirmelisiniz.

3 yorum:

Tuğçe Özel dedi ki...

Çok doğru bir noktaya değinmişsin Metin. Gün içinde o kadar çok ileti alıyor ki tüketici, hangisini okuyacağını ve değerlendireceğini bilemiyor. Tabii zaman teknoloji devri, ne yapıyor tüketici küçük bir hareketle bütün mesajları gelen kutusundan çöpe gönderiyor. Arada gerçekten tüketiciyi memnun edecek, ilgisini çekecek 'mailing'ler de hiç okunmadan silinebiliyor...

Dün bir bankadan şöyle bir ileti aldım: '....card'ının olduğunu biliyorum! Bunu gönderen o kartın bankası, doğal olarak açtım tabii iletiyi ve beni bir kampanyadan haberdar edebildi... Sadece subject'in ilginç olması bile yetebildi.

Demek ki çok ufak dokunuşlarla mesajlarımızı tüketiciye ulaştırabiliriz, şimdilik yaratıcılığı geçtim. İlk önce bunu yapalım, gerisi gelir diyorum.

Vadi Efe dedi ki...

çok doğru.. internet üzerinden iletişim kurmanın kendine has incelikleri olduğunu akıldan çıkartmamak lazım.. Vadi

Dinamods dedi ki...

Kesinlikle katılıyorum son zamanlarda benimde aldıgım mailler içinde en çok ilgimi çeken nokta da bu oluyor. Ayrıca kendim hazırlayıp eğer bir aktivite için çabalıyorsamda bu yönde bir yol izleyince daha doğru bir yolda yürüdüğümden emin oluyorum...