Türkiye'den Global Bir Girişim Örneği

Sen kalk, 10 sene çalıştığın güzelim pazarlama işini bırak, blog yazarak geçimini sağla. Olacak iş mi? Olmuyor değil, hatta yapan çok da güzel yapıyor. Geçtiğimiz Ağustos ayında bu güzel işini bırakarak blogdan para kazanmayı hedefliyordu Mert Erkal. Daha önce de blogundan para kazanıyordu ama aldığı bu cesur kararla tek geçim kaynağı olarak blogunu seçmişti ve bunda gerçekten de kararlıydı. Ne mutlu ki, Mert'in yaşadığı bu süreçlerin hemen hepsine tanık olma şansını yakaladım.

Hatırlarsanız Etohum toplantısının fotoğraflarında Mert ile Burak hoca konuşurken objektiflere böyle yakalanmışlardı. Yorumlarda da gördüğünüz gibi orada ne konuştukları üzerine çeşitli senaryolar üretmiştik. O zaman üzerine konuştukları konu ise Mert'e gelen sözleşmenin içeriği idi. O sözleşmeler imzalandı ve yoğun tempo ile çalışmalara başlandı. Mert, Yunanlı internet girişimcisi ortağı Vasilis Pasparas ile birlikte dünyanın ilk basılı/dijital blog dergisi Bloghology'yi hazırladılar ve bu haftasonu Blog World Expo konferansında görücüye çıkarıyorlar. Steve Rubel, Guy Kawasaki, Tim Ferriss, Chris Brogan gibi bloggerların da katılacağı, Las Vegas'taki bu konferans sayesinde 100,000 Internet kullanıcısına ulaşmayı hedeflediklerini söyledi. Şu ana kadar Yaro Starak gibi popüler blogculardan (40,000+ okuyucu) çok olumlu yorumlar aldılar. Yaro'nun yorumuna buradan ulaşabilirsiniz.

Amerikalı, Hintli, Endonezyalı ve Ukraynalı blogcuların yanı sıra Türk blogcuların da yer aldığı dergide Mert baş editör olarak görev alıyor. Dergi her ay dijital ortamda ücretsiz olarak takip edilecek. Ayrıca her 3 aylık periyotlarda 40,000 adet kopyadan oluşan basılı dergi de yer alacak. Basılı dergi maliyeti posta masrafları da dahil olmak üzere Avrupa ülkeleri için 20 Euro, diğer tüm bölgeler için 30 Euro olarak belirlenmiş.

Eğer siz de Bloghology'nin ilk sayısını dijital ortamda okumak isterseniz http://digital.bloghology.org/ adresine gidip ücretsiz üye olabilirsiniz. İlk sayı da microblogging'den podcasting'e birbirinden ilginç blog konuları hakkında bilgiye ulaşabilirsiniz.

Mert ve Vasilis Pasparas Bloghology'yi sadece bir blog magazini olarak değil, Internet'in blogcu katılımlı en geniş sosyal ağlarından biri haline getirme vizyonuna sahipler. Bu bağlamda www.bloghology.org sitesi çok yakında bambaşka bir görünüme kavuşacak. Ayrıca www.whatsnextinblogging.com ile sadece blogculara dair haberlerin yer alacağı bir ortam da yaratılıyor.

İşte Türk - Yunan işbirliği, işte sizlere global bir proje. Demek ki inanınca ve çalışınca oluyormuş. Yazlıkta evin balkonunda o sıcakta gece-gündüz çalışarak, çok kısa sürede bu kadar ciddi yol almanız gerçekten etkileyici ve sevindirici. Mert tekrar tebrikler, ayrıca dergi de gerçekten güzel olmuş. İyi ki Türkiye'deyim 10 Euro kazançlıyım :)

0 yorum: