Sosyal Ağlara Takılmak

Hayatımızı kolaylaştıran, bize zaman kazandıran, ilişkilerimizin boyutunu değiştiren ve bizi asosyalleştiren interneti bir yandan da sosyalleşmek için kullanıyoruz. İnsan olarak en önemli ihtiyaçlarımızdan biri de, bir yere ait olma duygusudur, kısaca buna sosyalleşme ihtiyacı diyebiliriz. Bu durum sosyalleşmemizi, ilişki kurmamızı ve yaptıklarımızın bir anlam ve zenginlik taşımasını sağlar. İnternet üzerinde de çeşitli farklılıklarıyla uzun zamandır hayatımızda yer edinen sosyal ağlar (social network) bu konudaki en büyük yardımcılarımız konumundadır.

Universal McCann Eylül 2006 ve Haziran 2007 araştırmalarının devamı olarak Mart 2008'de yaptığı sosyal medya (social media) araştırma raporunu yayınladı. 29 ülkeden toplam 17.000 kişinin yer aldığı araştırmaya göre, sosyal ağ (social network) kullanımı önceki dönemlerle karşılaştırıldığında hızlı bir artış içerisinde. Yine araştırmaya göre, en az bir sosyal ağda yer aldığı tahmin edilen toplam kullanıcı sayısı 272 milyon.
sosyal ağ kullanım eğilimleriKullanım eğilimlerinde en çok payı alan mesaj gönderme olmazsa olmazlardan. Kullanıcıların içerik oluşturduğu bölümlere baktığımızda ise önceki dönemlere kıyasla resim yükleme, video yükleme ve blog yazma büyük oranlarda artış gösteriyor. Özellikle facebook'un yayılmasıyla sosyal ağlardaki kullanıcıların uygulama yükleme oranı (%21), video yükleme oranı (%23) ile hemen hemen aynı duruma geldi. Araştırmanın bloglar ile ilgili sonuçlarına Harun'un blogundaki bu yazıdan ulaşabilirsiniz.

Sonuç olarak sosyal ağlar, internette en çok zaman geçirilen önemli bir durak olma yolunda ilerliyorlar. Şu an yapılan internet projelerinin bir çoğu da sosyal ağların ara ihtiyaçlarına çözüm bulmaya yöneliktir. Önümüzdeki dönemde mevcut sosyal ağlarla entegre internet projeleri giderek artacak, internet girişim projeleri ile ilgilenen veya çeşitli proje fikirleri olan arkadaşların, bence bu alanı (özellikle Türkiye için) çok iyi şekilde değerlendirebileceklerini düşünüyorum.

0 yorum: