Bir İnternet Girişimi Neden Yol Almaz?

indirimtv.com yeni bir internet girişimi
Son zamanlarda ülkemizde "İnternet Girişimi" kavramsal ve yapısal olarak yerini bulmaya başladı. Fakat "Girişim" kelimesinin anlamını tam olarak bilmediğimiz ve bu konuda bilgilenmeye ihtiyacımız olduğu ortada. 20.000$ ile 50.000$ arasında para harcayarak bir site yaptırmak, hiçbir zaman girişim olarak adlandırılmadı, zaten bunun dünyada da örneği yok!

Bir girişim projesindeki ana öğeleri kısaca sıralarsak,

 • Varsa benzer projelerin analizi
 • Fikrin modellenmesi
 • Tasarım kalitesi
 • Yazılım süreçleri
 • Güvenlik ve performans testleri
 • Hedef kitle uyumluluğu
 • Pazarlama stratejisi
 • PR stratejisi
 • Satış stratejisi
 • Varsa tedarik zinciri anlaşmaları
 • Varsa Bankalarla sanal pos anlaşmaları
 • MÜŞTERİ HİZMETLERİ
şeklindedir. Bu maddelerden birinin bile eksik-bozuk-yanlış olması demek, projeniz için harcadığınız para ve emeğin boşa gitmesi anlamına gelebilir.

Sevgili Mert'in blogunu okurken; daha önce ismini duymadığım, sonradan e-commerce alanında faaliyet gösterdiğini öğrendiğim "indirimtv.com" ile yaşadığı olumsuzluklardan haberdar oldum. İlgili siteyi çok değil, biraz incelemeniz yeterli. Alışveriş yapmadan önce, sizi yeterince düşündürecek bir yapıya sahip. Hele ki Mert'in blogundaki ekran görüntüleri ortadaki rezaleti gözler önüne seriyor. Eğer bir promosyon yapıp, ürünü aldığınız sırada indirimi gösterip, ürünün indirimsiz fiyatını kredi kartından çekiyorsanız ve "hani indirim?" diye sorulduğunda "bu indirim bir sonraki alacağınız ürün içindi" şeklinde bir geri dönüşte bulunursanız, sanırım ben de "Bir internet girişimi neden yol almaz?" sorusuna gerekli cevabı kısmen almış olurum. Umarım en kısa zamanda gerekli problemleri aşıp bu hataları düzeltirler.

2 yorum:

Harun PEKŞEN dedi ki...

Metin,

Yeni bir örnekten yola çıkarak önemli bir konuya değinmişsin. Aslında ben bu konunun bizim insanımızın ticari davranışıyla alakalı olduğunu düşünüyorum. İş yapan dükkanın yanına yenilerinin türemesinde olduğu gibi yakın dönemde sektör dışından olan kişilerin üç kuruş birikimlerini bu yönde kullandıkları örneklere rastlayacağız. İşin ilginç tarafı ise görünen yüz ve gerçekler arasındaki farkın çok çok fazla olması.

Mert ALEMDAR dedi ki...

Merhaba Dostlarım, Hafta başından beri yoğun bir takipteydik. Ama sonunun geldiğini ve güzel sonuçlandığını buradan hepiniz ile büyük bir mutlulukla paylaşmak isterim. Şu anda çocuklar gibi mutlu olduğumu tahmin ediyorsunuzdur. Bugün Nokia N95 8GB Spiderman Edition Telefonum elime geçti. İndirimTV diğer (resmi adıyla Turuncu Elektronik Ltd. Şti.) tarafından kargo ile telefon bana ulaştırıldı. Telefon Genpa garantisinde. Şrinkli ve güvenlik bandı açılmamış bir şekilde elime geçti. (Diğer telefon kutusu açılmıştı)

Evet bir maceranın sonuna geldik. Pekala bu maceradan ne sonuç çıkartabiliriz? Sonuçta hepimiz bazı derler almalıyız ki bu sorun iyi sonlanmış olsun. Ben şahsım adına bir tek ders aldım. Sen her şeyi olması gerektiği gibi doğru yaparsan iyilik seni bulur ve doğru yoldan çıkmazsın. Ben aldığım ürünü araştırma yapmadan açıp kullansaydım böyle bir olay olmayacak ve bu kadar insan bilgilenmeyecek, ürünü aldığım firma işleyişini değiştirmeyecekti. Bir başka ders varki bu herkes için geçerli Blog Camiasının ve Dostluğun gücünü kimse küçümsememeli. Bu bir başlangıç Türk Blog Yazarları grubumuz gün geçtikçe büyüyor ve daha da büyüyecek ve kurumsallaşacağız. Artık firmalar büyük milyonlarca insanın ziyaret ettiği portallara reklam parası akıtmayı azaltıp muslukları biraz daha Bloglar üzerine akıtacaklardır. Gelecek bunu gösteriyor. Ben işim de de tamamen bu konu üzerine yoğunlaşmış durumdayım. Gelin birlik olalım. Sorunları bu konuda olduğu gibi beraber çözelim.

Diğer taraftan İndirimTV firmasının Genel Müdürü Oğuz ÖZYİĞİT Bey'e teşekkür etmek istiyorum. Kendisi sürece dahil olduğu andan itibaren herşey olumlu sonuçlanmaya başladı. Yardım severliği ve desteğinden dolayı kendisine de şahsi olarak teşekkür etmek isterim. Tüm yazılarımda dediğim gibi bence tüm bu sorunlar yeni bir başlangıç yapan firmanın yaşadığı öğrenme maliyetleriydi. Bende günah keçisi seçildim sanırım. :) Ödül aldımmı derseniz hayır. :) Zaten parasını ödediğim ve almam gereken ürünü aldım.

Sonuç: İndirimTV firmasından alışveriş yapılırmı? Evet yapılır. Neden yapılır? Çünkü piyasaya yeni girdiler ve bence reklama harcayacakları parayı ucuz ürün satmayı finanse etmeye harcıyorlar. Bu sayede inanılmaz ucuz fiyatlara ürün alabiliyorsunuz. Peki nasıl alışveriş yapmalıyız? Yöntemi size kalmış. Ama bana sorarsanız almadan önce ve aldıktan sonra muhakkak hangi firma olursa olsun telefon ile arayın. Herşeyin eksiksiz olduğundan ve 2 tarafın da bilgileri doğru anladığından emin olun. Tamam sanal alışveriş ama içine biraz ses katında daha gerçekçi ve insani olmuyormu? :))

Bu mesajımı bana destek olan tüm bloglara tek tekyorum olarak yazacağım. Yazıları ile ilgili ne yapmaları gerektiğini ben tabiki söyleyemem ama ben yazımı kaldırmayacağım. Çünkü durumun nasıl olumlu sonuçlandığını ve şu anda mutlu olduğumu zaten yazımın altında paylaşıyorum. Sizleri seviyor ve saygılarımı iletiyorum.

Mert ALEMDAR