Türk Erkekleri İnternetin Neresinde?

Efes Pilsen'in "Türk Erkekleri" üzerinde yaptığı araştırmaya göre; son 5 yılda email kullanım oranlarında, yukarıya doğru ciddi bir ivmelenme görülüyor. Bu sonucu hem bilgisayar kullanımındaki artışa, hem bilgilenmeye, hem de internet erişiminin -geçmiş yıllara oranla- daha uygun fiyatla, daha hızlı bir yapıya geçmesine bağlayabiliriz. Araştırmada yer alan diğer bölümler de oldukça ilgi çekici.

6 yorum:

Göze ALGÜN dedi ki...

e-mail kullanımı ve haberleri okuma oranlarının artması çok güzel. Bunun yanısıra görüyoruz ki chat hala çok üst seviyelerde. Benim asıl merak etitğim messengerda yapılan arkadaş muhabbeti değil de, çöpçatan sitelerinde geçirilen zamanın değişimi. Hala insanlar sırf bu iş için internet kullanıyor mu öğrenmek istiyorum doğrusu.

Metin Kahraman dedi ki...

Son 5 yılda Finansal ve Banka Hizmetleri kullanımında artış olmasını beklerken, kullanım oranının düşmesi tabloda şaşırdığım bölümlerden biridir! Msn, Gtalk, YahooMsn vb. gibi programları arkadaşlarımızla, hatta müşterilerimizle konuşmak için hepimiz kullanıyoruz. Bunun yanısıra çöpçatan sitelerinde geçirilen zamanın yüksek olduğu kanaatindeyim. İnternete bakış açımız; yavaş yavaş değiştiği ve geliştiği için, uzunca bir süre de bu şekilde devam edeceğini tahmin ediyorum.

Harun PEKŞEN dedi ki...

Metin,

İnternet bankacılığı hizmeti kullanım oranının düşmesi bence toplam kullanıcının aşırı artışıyla alakalı. Toplam sayı aslında 10'dan 100'e çıkarken, bankacılık kullanım oranı 2 den 15' çıkmış. Niceliği aşırı artan gruplardaki niteliğin düşmesini normal karşılamak gerekiyor. Tabii ki hala en büyük problem insanların içinde para olan konulardaki paranoyak tutumu.

Metin Kahraman dedi ki...

Harun teşekkürler,
elindeki bilgiler doğrultusunda yaptığın bu yoruma sevindim. Çünkü ben de bu konuda artış olacağını bekleyenlerden biriydim. İnternet üzerinden para işlemleri konusunda insanların güvenlik kaygıları hala devam ediyor. Ve bu kaygıları gidermek adına, insanları bu konuda sadece bankalar bilgilendiriyor, güvenli olduğunu insanlara aşılamaya çalışıyor. Başka destekçiler, gruplar, dernekler de bu konuda çalışmalı bence. Hatta bankalar ortak bir proje hazırlasalar ve insanları güvenlik konusunda bilgilendirseler çok daha iyi olabilir.

Arzu dedi ki...

Artış olan kalemler bence pek iç açıcı değil. Düzelmesi umuduyla.

Metin Kahraman dedi ki...

Eğitim, çevre ve kurmakta olduğu hayata bağlı olarak, insanların internet kullanımı değişkenlik göstermektedir. 2001-2006 yılları arası için bence normal. Fakat önümüzdeki 5 yıl, bu tablo radikal değişikliklere uğrayacağını düşünüyorum.