İnteraktif Olmaya Çalışmak ve Olmuş Olmak İçin Olmak!

Geçen gün, DHL Fastest Lap isimli interaktif bir oyun(!) ile karşılaştım. Kampanya banner'ini hemen tıkladım. İşte o anda, bütün heyecanım bitti diyebilirim. Karşıma çıkacak kampanyadan (veya oyundan) çok umutluydum. Daha advergame tarzında kaliteli bir iş beklerken, sıkıcı, basit ve yaratıcılıktan uzak bir oyunla karşılaştım. Kampanyanın (oyun diye hitap etmek istemiyorum) detaylarına hiç girmiyorum, çünkü detaya girilebilecek bir durum söz konusu değil! Bu interaktif kampanyayı hangi fikire, olaya veya duruma dayanarak kurgulamışlar bir bakalım. DHL Türkiye web sitesinden alıntıdır. "DHL, 2007 Formula sezonunda da, Formula 1 yarışlarının dördüncü kez resmi lojistik ortağı olarak görev alıyor. Her yarış için yaklaşık 300 ton malzeme taşıyan DHL, bu yıl bir “ilk”e imza atarak yarışlarda en fazla sayıda turu en hızlı tamamlayan pilota DHL Fastest Lap ödülünü verecek. Böylece Formula 1 tarihinde ilk kez Hızlının Hızlısı resmi olarak ödüllendirilmiş olacak." DHL'in, Formula1 ile etkileşim içinde bulunmaları ve bu yaptıkları sponsorluk gerçekten çok güzel düşünülmüş. Keşke interaktif tarafta yaptıkları da, bu kadar alakadar ve ilgi çekici olsaydı.

Diyorum ki; DHL'in bu projesi ile ilgili, bir kaç önermede bulunalım:

Ben olsaydım : Formula1 araçlarından birini, grafiksel olarak, DHL kargo araçları tipinde giydirirdim (logo, renk vs.) . Siteye giren kullanıcı da, F1 Türkiye Pisti'nde bu araçla en hızlı tur zamanını yapmaya çalışırdı. Şimdiki takım-pilot eşleştirme oyunundan, daha basit bir fikir bu! Fakat DHL'in marka bilinirliğine pozitif yönde etkiyen, daha akılda kalıcı, daha zevkli ve mevcut sponsorlukla daha ilgili bir fikir. Hadi biraz daha detaylandıralım. Kullanıcının oyunda yaptığı tur zamanları ile daha önce bu pistte yapılmış gerçek tur zamanlarını karşılaştıralım. Yaptığı tur zamanına göre F1 pilotlarının arasında sıralamaya girsin.(1- F.Alonso / 2- M.Kahraman / 3- F.Massa gibi) Ayrıca hemen yanında da oyunu oynayan diğer kullanıcılar listesini ve o listedeki sırasını görsün. Bu sayede kullanıcı daha iyi tur zamanı için teşvik edilmiş ve tekrar oynaması sağlanmış olacaktır.

Sizce de daha interaktif ve amaca uygun değil mi? Böylesi imkanlar varken, böyle bir teknoloji çağında yaşarken, daha güzel kampanyalar görmeyi umuyoruz. DHL için, çok daha geniş konseptli bir advergame projem var, ama o da bende saklı kalsın. "Ben olsaydım"ı paylaştım, "peki siz olsaydınız"ları da merakla bekliyorum.

0 yorum: