Aladdin'in Lambası

Herkes bir değişim ve yenilik arayışında. Bu değişime paralel olarak, birçok yeni terim çalışmalarımızda, iş yapış şeklimizde ve hatta yaşam tarzımızda yerini alıyor. Bunlardan bazıları Gerilla Pazarlama, İnteraktif Pazarlama, İnovasyon, Tacizkar Pazarlama, WOMM (Ağızdan Ağıza Pazarlama) . Aslında bu öğeler uzun zamandır hayatımızda yer alıyordu; fakat değişen ihtiyaçlarımıza ve isteklerimize yönelik keşfedilip, profesyonel anlamda yapılandırılarak adlandırılmamışlardı. Birbiriyle her zaman ilişki içinde olan bu terimler, iş yapış şeklimizi değiştirdiği gibi insanların satın alma eğilimlerini de değiştirdi. Çok çeşitli kanallar ile müşteriye ulaşmak ve onu memnun etmek için çabalar olduk. Bu amaca hizmet eden alternatif ve en etkili yöntemlerden biri de şüphesiz İnteraktif Pazarlama.

İnteraktif Pazarlama; PC, mobil sistemler, kiosk ve internet aracılığı ile marka bilinirliği ve marka sadakatini arttırmak, izinli pazarlamada kullanmak üzere ürün veya hizmetinizle ilgilenen kişilerin yer aldığı kendinize özel veritabanı oluşturmak ve hedef kitlenizin yönettiği bir iş modeli geliştirmek için yapılan bir "Doğrudan Pazarlama" çalışmasıdır. Aslında birçok profesyonel pazarlama yöntemiyle amacı aynı olsa da interaktif pazarlamanın en önemli silahı "ölçülebilir" olmasıdır. Bir Tv-radyo reklamı, gazete-dergi reklamı, duraklardaki afişler, yol üzerinde-AVM'lerde-Havaalanlarında vb. yerlerde bulunan billboardlar gibi tacizkar pazarlama öğelerinin etkisinin ne kadar olduğu ve nasıl bir kitle tarafından takip edildiğinizi biliyor musunuz? Yoksa sadece tahmin eden, basit segmentasyonda bulunan ve altıncı hissine güvenenlerden misiniz? Bu gibi alternatif pazarlama kanallarındaki segmentasyon seçenekleriniz oldukça azdır ve bu kanallar hedef kitleyi değil genel kitleyi baz almaktadır. Eğer Vizontele filmindeki "Zeki Müren de bizi görecek mi?" repliğini reklam panolarında gerçekleştirebilirsek, bu pano veya afiş kendisiyle kimin ilgilendiğini, göz tanıma aracı ile algılayıp bize detaylı bir raporlama sunabilirse (kişi profili isim yaş cinsiyet, ne zaman ilgilendi, kaç dakika izledi-okudu, hangi alan daha çok ilgisini çekti gibi..) o zaman tacizkar pazarlamayı tekrar gündemimize alarak daha aktif projeler geliştirebiliriz. Bu bağlamda interaktif pazarlama size, hem hedef kitlenizi oluşturmanızı hem de oluşturduğunuz bu hedef kitle ile "karşılıklı iletişim" kurmanızı sağlar. Artık monolog ilişkilerinizi diyaloğa dönüştürebilirsiniz. Eğer doğru kullanılırsa ürününüz veya verdiğiniz hizmet hakkında tepkileri öğrenebilir, tanıtım projelerinizin etkisini ölçebilir, hedef kitlenizi oluşturabilir, müşteri davranışlarını inceleyebilir, potansiyel müşterilerinizi belirleyerek bu kişilere yönelik aktivitelerde bulunabilirsiniz.

İnteraktif pazarlama ile ilgili olarak, özellikle üzerinde durduğum "ölçme" ve "karşılıklı iletişim" öğeleri ile, yeni ürün veya hizmet geliştirirken dikkate almanız gereken noktaları farkedebilir, sadece müşteri ihtiyaçlarını kapsayan değil aynı zamanda müşterinin isteklerini de karşılayan müthiş bir müşteri deneyimi yaşatabilirsiniz. Sihirli bir lamba sanki.

"Başka bir arzunuz?"


1 yorum:

Rabia SERTÇE dedi ki...

Aladdin' in lambası!
Benim esin kaynağım...